Stavekursus med læringsstile |
Arbejdet med lydfølgeregler er en central del af stavetræningen på mellemtrinnet, og derfor har jeg tidligere lavet 4 opgavehæfter, der træner ord med kort vokal (vokalforveksling), dobbeltkonsonanter og forskellige stumme bogstaver.
Disse stavekurser i lydfølgeregler vil blive suppleret af et læringsstilsinspireret materiale med udfordringer til både øjne, ører, hænder og krop.
Det bliver til en start Hajbogen og arbejdet med kort vokal, der bliver lavet supplerende materialer til.
Jeg ved endnu ikke hvornår materialet bliver udgivet, da jeg (som mange andre formodentlig) er blevet klar over, hvor lang tid det tager at udvikle og producere læringsstilsmaterialer.
Nedenfor kan du se og afprøve et af de materialer, som kommer til at indgå i stavekurset. God fornøjelse.
|